Courses By Semester

School Year
Semester
Campus
 
 
Course Section Session Cred. Campus Instructor Times Taken/Seats Spaces Waiting Delivery Method Dist. Learning
Art Through a Child's Eyes (ART202) A 1 3 Main REBECCA DAVIDSON FRI 6:00pm-9:00pm 5/15 0
Foundations of Children's Behavioral Health (CBHI 1) A 1 3 Main Lisa Garcia WED 6:00pm-9:00pm 10/22 0
Introduction to Computer Apps (CIS101) C 1 3 Main Tong Feng TUE 6:00pm-9:00pm 8/11 0
Introduction to Computer Apps (CIS101) SO 14 3 Partner Site Odette Lopez WED 6:00pm-9:00pm 0/15 0
**Intro to Computer App Exp Cred** (CIS101X3) A 11 3 Main NANCY DANIEL TUE 6:00pm-9:00pm 1/10 0
**Dir Stdy: Computer Applications** (CIS101Y3) A 11 3 Main NANCY DANIEL MON 6:00pm-9:00pm 2/25 0
Computers for Child Care (CIS105) A 1 3 Main MIGUEL DE LOS SANTOS WED 6:00pm-9:00pm 9/11 0
Using Technology/Family Child Care Business (CIS105) S 10 3 Main MIGUEL DE LOS SANTOS SAT 9:00am-1:00pm 10/11 0
Using Technology/Family Child Care Business (CIS105) SO 14 3 Partner Site Odette Lopez WED 6:00pm-9:00pm 6/15 0
Intermed Comp App Exp Credit (CIS201X3) A 11 3 Main NANCY DANIEL MON 4:00pm-7:00pm 1/25 0
Dir.Stdy: Intermed Computr Apps (CIS201Y3) A 11 3 Main NANCY DANIEL MON 4:00pm-6:00pm 7/25 0
**Speech Communication** (COM111) A 1 3 Main KENNETH GROUT TUE 6:00pm-9:00pm 11/20 0
Speech Communication ESOL (COM111L) A 1 3 Main KENNETH GROUT THU 6:00pm-9:00pm 20/20 0
Child Growth & Development (ECE 104) YE 15 3 Contract Course ARLENE RAMOS MON 12:30pm-2:30pm, TUE 12:30pm-2:30pm 5/25 0
Child Growth & Development (ECE104) B 1 3 Main CAROL HILLIARD TUE 9:30am-12:30pm 11/15 0
Child Growth & Development (ECE104) BC 10 3 Main YUN PING JIAN SAT 9:00am-1:00pm 21/25 0
Child Growth & Development (ECE104) D 1 3 Main Jamie Buskey TUE 6:00pm-9:00pm 14/15 0
Child Growth & Development (ECE104) EPS-S 15 3 Contract Course Sonia Munoz-Benavides MON 6:00pm-9:00pm 20/25 0
Child Growth & Development (ECE104) G 10 3 Main Chantal Ragucci SAT 9:00am-1:00pm 7/15 0
Child Growth & Development (ECE104) L 14 3 Partner Site Zaida Cochran SAT 9:00am-2:00pm 16/25 0
Child Growth & Development (ECE104) PL 14 3 Partner Site Elizabeth Castro SAT 9:00am-2:00pm 17/25 0
Child Growth & Development (ECE104) S 1 3 Main RIOLA LAZO MON 6:00pm-9:00pm 14/14 0
Child Growth & Development (ECE104) U 1 3 Main ARLENE RAMOS THU 6:00pm-9:00pm 16/20 0
Child Growth & Development (ECE104) V 10 3 Main Sonia Munoz-Benavides SAT 9:00am-1:00pm 9/15 0
Child Growth & Development (ECE104) W 14 3 Partner Site Blanca Figueredo SAT 9:00am-2:00pm 7/25 0
Child Growth & Development (ECE104) YE 15 3 Contract Course ARLENE RAMOS MON 10:00am-12:00pm, TUE 10:00am-12:00pm 5/25 0
Observing, Recording & Assessing (ECE105) C 1 3 Main MEI HUA FU THU 6:00pm-9:00pm 12/15 0
Observing, Recording & Assessing (ECE105) D 1 3 Main Olive Chukwuanu THU 6:00pm-9:00pm 13/15 0
Observing, Recording & Assessing (ECE105) S 1 3 Main Matilde Graciano MON 6:00pm-9:00pm 16/15 0
Observing, Recording & Assessing (ECE105) T 1 3 Main Dominga Romano TUE 6:00pm-9:00pm 17/20 0
Observing, Recording & Assessing (ECE105) X 1 3 Main Matilde Graciano TUE 9:30am-12:30pm, THU 9:30am-12:30pm 7/15 0
Guidance & Discipline (ECE106) A 1 3 Main ALLISON MATTHEWS MON 6:00pm-9:00pm 17/20 0
Guidance & Discipline (ECE106) L 14 3 Partner Site Lilliam Rivera-Garcia THU 6:00pm-9:30pm 16/25 0
Guidance & Discipline (ECE106) S 1 3 Main ARLENE RAMOS WED 9:30am-12:30pm 9/15 0
Guidance & Discipline (ECE106) SO 15 3 Contract Course Odette Lopez SAT 9:00am-2:00pm 21/25 0
Guidance & Discipline (ECE106) T 1 3 Main RIOLA LAZO WED 6:00pm-9:00pm 10/15 0
Guidance & Discipline (ECE106) U 1 3 Main ARLENE RAMOS MON 6:00pm-9:00pm 11/15 0
Guidance & Discipline (ECE106) X 1 3 Main Matilde Graciano TUE 9:30am-12:30pm, THU 9:30am-12:30pm 8/15 0
Early Childhood Curriculum (ECE107) A 1 3 Main Jamie Buskey THU 6:00pm-9:00pm 12/15 0
Early Childhood Curriculum (ECE107) B 13 3 Main ALLISON MATTHEWS FRI 6:00pm-9:00pm, SAT 9:00am-3:00pm 17/20 0
Early Childhood Curriculum (ECE107) C 1 3 Main MEI HUA FU MON 6:00pm-9:00pm 17/16 0
Early Childhood Curriculum (ECE107) CH 15 3 Contract Course DOLORES CALAF SAT 9:00am-2:00pm 20/25 0
Early Childhood Curriculum (ECE107) L 14 3 Partner Site Myrna Zayas TUE 6:00pm-9:00pm 11/25 0
Early Childhood Curriculum (ECE107) S 1 3 Main ADRIANA GUERRA TUE 6:00pm-9:00pm 23/25 0
Early Childhood Curriculum (ECE107) SO 14 3 Partner Site Rosemary Hernandez SAT 9:00am-2:00pm 8/25 0
Early Childhood Curriculum (ECE107) SP 15 3 Contract Course Odette Lopez SAT 9:00am-2:00pm 18/25 0
Special Education for Children (ECE110) B 1 3 Main CAROL HILLIARD WED 6:00pm-9:00pm 9/15 0
Special Education for Children (ECE110) CH 15 3 Contract Course DOLORES CALAF SAT 9:00am-2:00pm 19/25 0
Special Education for Children (ECE110) L1 15 3 Contract Course Ada Ramos SAT 9:00am-2:00pm 23/25 0
Special Education for Children (ECE110) LY 15 3 Contract Course ETHEL CRUZ SAT 9:00am-2:00pm 17/25 0
Special Education for Children (ECE110) S 12 3 Main Myrna Melchore-Scott FRI 6:00pm-9:00pm, SAT 9:00am-3:00pm 10/15 0
Infant & Toddler Curriculum (ECE114) D 12 3 Main ALLISON MATTHEWS FRI 6:00pm-9:00pm, SAT 9:00am-3:00pm 10/25 0
Infant & Toddler Curriculum (ECE114) EPS-C 15 3 Contract Course Liu Hongping SAT 9:00am-1:00pm 19/25 0
Infant & Toddler Curriculum (ECE114) EPS-S 15 3 Contract Course Dominga Romano SAT 9:00am-1:00pm 22/25 0
Infant & Toddler Curriculum (ECE114) T 1 3 Main ADRIANA GUERRA THU 6:00pm-9:00pm 12/15 0
Infant & Toddler Curriculum (ECE114) U 12 3 Main ADRIANA GUERRA FRI 6:00pm-9:00pm, SAT 9:00am-3:00pm 7/15 0
Introduction to CDA (ECE117) EPS-C 15 3 Contract Course Jiezhen Huang SAT 9:00am-1:00pm 20/25 0
Introduction to CDA (ECE117) EPS-S 15 3 Contract Course ARLENE RAMOS SAT 9:00am-1:00pm 19/25 0
CDA Resource File Development (ECE120) L 14 3 Partner Site Lilliam Rivera-Garcia FRI 6:00pm-9:00pm, SAT 9:00am-3:00pm 6/25 0
Child HlthCare:Hlth/Nutri/Safty (ECE131) L1 15 3 Contract Course Ada Ramos SAT 9:00am-2:00pm 18/25 0
Child HlthCare:Hlth/Nutri/Safty (ECE131) LY1 15 3 Contract Course ETHEL CRUZ SAT 9:00am-2:00pm 17/25 0
Child HlthCare:Hlth/Nutri/Safty (ECE131) SO 14 3 Partner Site Odette Lopez FRI 6:00pm-9:30pm 7/25 0
Child HlthCare:Hlth/Nutri/Safty (ECE131) W 14 3 Partner Site Miluzka Munoz-Noriega SAT 9:00am-2:00pm 11/25 0
Early Intervention — 0-3 (ECE214) A 1 3 Main Catherine McCray-Manigault THU 6:00pm-9:00pm 8/15 0
ECE Administration (ECE218) A 1 3 Main Olive Chukwuanu WED 6:00pm-9:00pm 10/15 0
ECE Administration (ECE218) B 12 3 Main Olive Chukwuanu FRI 6:00pm-9:00pm, SAT 9:00am-3:00pm 18/20 0
ECE Administration (ECE218) FR 14 3 Partner Site Myrna Zayas SAT 9:00am-2:00pm 10/25 0
ECE Administration (ECE218) S 1 3 Main ARLENE RAMOS TUE 6:00pm-9:00pm 15/15 0
ECE Administration (ECE218) T 1 3 Main ARLENE RAMOS WED 6:00pm-9:00pm 13/15 0
Supervision & Staff Development (ECE221) A 13 3 Main Olive Chukwuanu FRI 6:00pm-9:00pm, SAT 9:00am-3:00pm 14/25 0
Transition to English (ENG096L) A 1 3 Main JANE DEON TUE 6:00pm-9:00pm 14/15 0
Transition to English (ENG096L) B 1 3 Main FRANK MONTRESOR THU 6:00pm-9:00pm 7/15 0
Transition to English (ENG096L) L 14 3 Partner Site Raquel Bauman MON 6:00pm-9:00pm 3/25 0
Reading & Writing Skills I ESOL (ENG097L) B 1 3 Main Maria Amy Moreno WED 6:00pm-9:00pm 13/15 0
Reading & Writing Skills I ESOL (ENG097L) D 1 3 Main JANE DEON THU 6:00pm-9:00pm 7/15 0
Reading & Writing Skills I ESOL (ENG097L) L 14 3 Partner Site Raquel Bauman MON 6:00pm-9:00pm 3/25 0
Reading/Writing Skills II ESOL (ENG100L) A 1 3 Main Maria Amy Moreno MON 6:00pm-9:00pm 12/15 0
Reading/Writing Skills II ESOL (ENG100L) B 1 3 Main Neil Pischner MON 6:00pm-9:00pm 6/15 0
Reading/Writing Skills II ESOL (ENG100L) L 14 3 Partner Site CARLOS ESPENDEZ MON 6:00pm-9:00pm 2/15 0
Intro. to Academic Writing (ESOL) (ENG101L) B 1 3 Main Min Chen TUE 6:00pm-9:00pm 6/15 0
Intro. to Academic Writing (ESOL) (ENG101L) D 1 3 Main FRANK MONTRESOR WED 6:00pm-9:00pm 17/15 0
Intro. to Academic Writing (ESOL) (ENG101L) E 1 3 Main JANE DEON FRI 9:30am-12:30pm 6/15 0
Intro. to Academic Writing (ESOL) (ENG101L) L 14 3 Partner Site CARLOS ESPENDEZ MON 6:00pm-9:00pm 4/25 0
College Writing I (ENG111) (P) A 1 3 Main Dennis Flanders MON 6:00pm-9:00pm 17/15 0
College Writing I (ENG111) (P) CO 1 3 Main Maria Amy Moreno TUE 6:00pm-9:00pm 17/15 0
College Writing I (ENG111) (P) D 1 3 Main ALVIN HELFELD WED 6:00pm-9:00pm 10/15 0
College Writing I (ENG111) (P) G 1 3 Main Dennis Flanders THU 6:00pm-9:00pm 13/15 0
College Writing II (ENG112) A 1 3 Main JANE DEON MON 9:30am-12:30pm 11/15 0
College Writing II (ENG112) B 1 3 Main EVEREST ONUOHA MON 6:00pm-9:00pm 8/15 0
College Writing II (ENG112) D 1 3 Main WHITNEY WILSON TUE 6:00pm-9:00pm 11/15 0
College Writing II (ENG112) G 10 3 Main Dawn Mackiewicz SAT 9:00am-1:00pm 15/15 0
Exp Cred: Health & Life Fitness (HLF201X3) X 11 3 Main NANCY DANIEL TUE 4:00pm-6:00pm 3/25 0
Dir. Study: Health & Life Fitness (HLF201Y3) A 11 3 Main NANCY DANIEL MON 6:00pm-9:00pm 27/25 0
The 60's: Decade of Dynamic Social, Economic,& Political Change (HUM207) A 1 3 Main DARNELL THIGPEN WILLIAMS THU 6:00pm-9:00pm 19/25 0
Critical Thinking and Writing (HUM208) TB B 3 Partner Site ELIZABETH MAGLIO TUE 10:00am-1:00pm 6/25 0
Special Topics: Teaching Music to Empower (HUM222) A 1 3 Main Kendall Driscoll TUE 6:00pm-9:00pm 16/20 0
Special Topics: Piano (EXP CRED) (HUM222-X3) A 11 3 Main NANCY DANIEL MON 4:00pm-7:00pm 1/25 0
Introduction to Human Services (HUS103) A 1 3 Main Dawn Fuentes-Holgate MON 9:30am-12:30pm 5/20 0
Introduction to Human Services (HUS103) B 1 3 Main LISA WEINSTEIN MON 6:00pm-9:00pm 3/15 0
Introduction to Human Services (HUS103) YM 14 3 Partner Site Dawn Fuentes-Holgate TUE 1:00pm-4:00pm, WED 1:00pm-4:00pm, THU 1:00pm-4:00pm, FRI 9:00am-4:00pm 3/25 0
Introduction to Human Services ** EXP CREDIT** (HUS103X3) YM 14 3 Partner Site Dawn Fuentes-Holgate TUE 1:00pm-4:00pm, WED 1:00pm-4:00pm, THU 1:00pm-4:00pm, FRI 9:00am-4:00pm 1/25 0
Community Advocacy: From Knowledge to Action (HUS203) A 1 3 Main Erica Pike WED 6:00pm-9:00pm 4/25 0
Child Welfare & Family Law (HUS204) A 1 3 Main TOM NOLAN TUE 6:00pm-9:00pm 6/20 0
Child Welfare & Family Law (HUS204) B 1 3 Main Shiona DeCarvalho THU 9:30am-12:30pm 11/25 0
Case Management (HUS241) A 1 3 Main Dawn Mackiewicz MON 6:00pm-9:00pm 6/15 0
Case Management (HUS241) B 1 3 Main Dawn Fuentes-Holgate TUE 9:30am-12:30pm 5/25 0
Case Management (HUS241) YM 14 3 Partner Site Dawn Fuentes-Holgate TUE 1:00pm-4:00pm, WED 1:00pm-4:00pm, THU 1:00pm-4:00pm, FRI 9:00am-4:00pm 3/25 0
Experience Credit "Case Management" (HUS241X3) YM 14 3 Partner Site Dawn Fuentes-Holgate TUE 1:00pm-4:00pm, WED 1:00pm-4:00pm, THU 1:00pm-4:00pm, FRI 9:00am-4:00pm 1/10 0
Special Topic in Management (MAN222X3) A 11 3 Main NANCY DANIEL MON 6:00pm-9:00pm 1/10 0
College Mathematics (MAT100) A 1 3 Main Dr. Oscar Lazo WED 6:00pm-9:00pm 16/20 0
College Mathematics (MAT100) B 1 3 Main Dr. Oscar Lazo THU 9:30am-12:30pm 9/25 0
**Directed Study--College Math** (MAT100Y3) A 11 3 Main NANCY DANIEL MON 6:00pm-9:00pm 5/25 0
College Algebra (MAT200) A 1 3 Main Dr. Oscar Lazo MON 6:00pm-9:00pm 15/15 0
Human Nutrition (NTS102) B 1 3 Main ELIZABETH MAGLIO MON 6:00pm-9:00pm 22/19 0
Human Nutrition (NTS102) D 10 3 Main SONIA CARTER SAT 9:00am-1:00pm 9/25 0
Science of Public Health (NTS222) A 1 3 Main Dr. Oscar Lazo TUE 9:30am-12:30pm 13/25 0
Paraprofessional - Working with Teachers & Teams (PARA202Y3) A 11 3 Main NANCY DANIEL MON 6:00pm-9:00pm 1/10 0
Pro Development Seminar I HSGS (PRO101) A 1 3 Main Valerie Brathwaite TUE 6:00pm-9:00pm 14/20 0
Becoming A Master Student (PRO101-DYS) A 15 3 Contract Course Joanna De Pena TUE 10:00am-12:00pm, THU 10:00am-12:00pm 5/25 0
Becoming A Master Student (PRO101-DYS) B 15 3 Contract Course Charles Virga TUE 10:00am-12:00pm, THU 10:00am-12:00pm 3/25 0
Becoming A Master Student (PRO101-DYS) Z 15 3 Contract Course Charles Virga TUE 1:00pm-3:00pm, THU 1:00pm-3:00pm 0/25 0
Becoming A Master Student (PRO101-FFS) A F 3 Main Florence Mitchell TUE 10:00am-1:00pm, WED 10:00am-1:00pm 11/25 0
Becoming A Master Student (PRO101-TB) TB B 3 Partner Site Florence Mitchell MON 10:00am-1:00pm 5/25 0
Prof Devel Seminar I ECE (PRO101EC) A 1 3 Main Christy Zarrella MON 6:00pm-9:00pm 24/25 0
Pro Devel Sem I ECE Exper Cred (PRO101EX) A 11 3 Main NANCY DANIEL MON 4:00pm-7:00pm 2/15 0
**Dir Stdy: Pro Devel Sem II** (PRO101EY) A 11 3 Main Ana Cordero TUE 6:00pm-9:00pm 13/25 0
**Dir. Stdy: Pro Sem I ECE** (PRO101EY) A 11 3 Main NANCY DANIEL MON 6:00pm-9:00pm 1/25 0
**Dir. Stdy: Pro Sem I ECE** (PRO101EY) A 11 3 Main Ana Cordero MON 4:00pm-7:00pm 8/25 0
**Dir.Stdy:Prof Devel Seminar 1 HSA\GS** (PRO101Y3) A 11 3 Main NANCY DANIEL MON 6:00pm-9:00pm 1/10 0
**Internship I ECE** (PRO102) A 1 3 Main Ana Cordero WED 6:00pm-9:00pm 11/10 0
**Internship I ECE** (PRO102) B 1 3 Main Myrna Melchore-Scott WED 6:00pm-9:00pm 11/10 0
Dir Stdy Internship I ECE (PRO102EY) A 11 3 Main Ana Cordero THU 6:00pm-9:00pm 10/15 0
Dir Stdy Internship I ECE (PRO102EY) B 11 3 Main Ana Cordero MON 4:00pm-7:00pm 2/25 0
Internship I Human Services (PRO102HSY3) A 11 3 Main NANCY DANIEL TUE 6:00pm-9:00pm 1/25 0
ECE - Internship I - Exp. Cred. (PRO102X3-E) A 11 3 Main NANCY DANIEL WED 4:00pm-7:00pm 2/25 0
**Internship II ECE** (PRO103) A 1 3 Main Christy Zarrella THU 6:00pm-9:00pm 7/10 0
Dir. Study - Internship II - ECE (PRO103EY3) A 11 3 Main Ana Cordero MON 6:00pm-9:00pm 12/25 0
**Dir.Stdy:Internship II HSA/GS** (PRO103HY) A 11 3 Main NANCY DANIEL MON 4:00pm-7:00pm 1/25 0
Career Information Seminar (PRO107-FFS) A F 3 Main Florence Mitchell TUE 10:00am-1:00pm, WED 10:00am-1:00pm 9/25 0
**Dir. Stdy:PRO Sem II ECE** (PRO201EY) A 11 3 Main Ana Cordero MON 6:00pm-9:00pm 12/25 0
**Dir. Stdy:PRO Sem II ECE** (PRO201EY) B 11 3 Main Ana Cordero MON 12:00pm-3:00pm 2/25 0
**General Psychology** (PSY100) B 1 3 Main Bruce Tait THU 6:00pm-9:00pm 20/20 0
**General Psychology** (PSY100) D 10 3 Main Dawn Fuentes-Holgate SAT 9:00am-1:00pm 14/21 0
**General Psychology** (PSY100) E 1 3 Main Charles Virga THU 6:00pm-9:00pm 17/17 0
**General Psychology** (PSY100) TN 14 3 Partner Site Joanna De Pena TUE 4:00pm-7:00pm, SAT 9:00am-1:30pm 7/25 0
Counselling & Interviewing Techniques (PSY115) YM 14 3 Partner Site Dawn Fuentes-Holgate TUE 1:00pm-4:00pm, WED 1:00pm-4:00pm, THU 1:00pm-4:00pm, FRI 9:00am-4:00pm 3/25 0
Counselling & Interviewing (PSY115X3) YM 14 3 Partner Site Dawn Fuentes-Holgate TUE 1:00pm-4:00pm, WED 1:00pm-4:00pm, THU 1:00pm-4:00pm, FRI 9:00am-4:00pm 1/10 0
Intro to Criminal Justice (SOC 207) TB B 3 Partner Site TOM NOLAN THU 10:00am-1:00pm 5/25 0
Intro to Sociology (SOC101-FFS) A F 3 Main Charles Virga MON 10:00am-1:00pm 11/25 0
Cultural Aspects of Families & Children (SOC202) A 1 3 Main ELIZABETH MAGLIO THU 6:00pm-9:00pm 7/15 0
Cultural Aspects of Families & Children (SOC202) L 14 3 Partner Site Myrna Zayas THU 6:00pm-9:00pm 11/25 0
Cultural Aspects of Families & Children (SOC202) S 1 3 Main CARMEN PINEDA FRI 6:00pm-9:00pm 10/17 0
Cultural Aspects of Families & Children (SOC202) TB B 3 Partner Site ELIZABETH MAGLIO WED 10:00am-1:00pm 6/25 0
Intro to Criminal Justice (SOC203) YE 15 3 Contract Course Margaret Ronan TUE 4:00pm-6:00pm, THU 4:00pm-6:00pm 7/25 0
Spec. Topics: Street Law (SOC222) A 1 3 Main Peter Newman WED 9:30am-12:30pm 15/15 0
Law and Justice (SOC222-FFS) A F 3 Main Christopher Muse THU 10:00am-1:00pm 11/25 0